Coed Middle School Cross Country

  • Overall Record: N/A
  • Conference Record: N/A
Buffaloes Official Sponsor

rss_feed Latest News

Varsity Boys & Girls Regional Results

Name                                      Time                       Place Girls Division (169 runners) Team – 7 of 23 Shelby McWilliams              13:09.90                     4 Jackilann Shepard               14:10.00                    19 Grace Goode                       14:51.80                    41 Shana Yates                        15:06.40                   56 Kelli Bennett                        15:44.10                    91 Loralei Woodard                 

Cross Plains Shines at District Cross Country Meet

The Boys and Girls cross country teams came to run Monday, as both teams were able to finish strong and move on to Regionals. The Varsity Girls team, came in with 5 girls finishing in the top 12, and edging May by 1 point for the top spot. The Boys had 5 of the top

Jr. High Cross Country District Meet at Eula Results

Jr. High Cross Country Results Girls: 3rd Place Team Individual Results: 1st – Macee Steigleder – 13:31 8th – Lanye Ellis – 14:21 12th – Madilynn Sheppard – 14:39 18th – Jordan Hampton – 15:19 20th – Abigail Wheeler – 15:50 27th – River bradley – 17:16   Jr High Boys – 3rd Place Team Individual

Jr. High Boys Cross Country Results @ Priddy Invitational

place                time                      finisher 2                    12:51.5                Kolby McKinney 7                    13:25.5                Cody McWilliams 26                  16:14.7                Trent Odom 33                  17:35.8                Braylen Laminack 34                  17:56.6                Wade Byrd 38                  21:35.3                Jody Traweek    

7th Grade Girls Cross Country

place                time                 finisher 9                       16:51.0           Jordan Hampton

8th grade Cross Country

place                time                 finisher 5                   15:06.0            Macee Steigleder 11                 16:54.5            Madilynn Shepard 13                 17:01.5            Laynee Ellis 19                 18:24.9            Abigail Wheeler 27                 20:16.6            River Bradley  

Varsity Boys Cross Country at Priddy Invitational

place                   time                         finisher 10                        20:16.9                 Eddy Calvanga 26                       22:55.1                  Sean Armer 28                        23:36.5                  Seth Wyatt 30                       25:26.5                  Larson Walker Team – N/A

Varsity Girls Cross Country at Priddy Invitationals

PLACE          TIME                  RUNNER 2                  12:51.4                 Shelby McWilliams 5                  13:53.5                 Jacklilann Shepard 14                14:55.1                 Grace Good 19                15:40.6                 Shana Yates 23                16:13.2                 Kelli Bennett 27                16:41.1                  Loralei Woodard 38                19:04.7                  Hannah Cowan 39                 19:16.3                 Shiloh Dodge 40                 19:22.3                Cayla Barron 41                  19:23.3                Hanna Fortune 42                 19:23.8                 Kersey Wyatt   The Team finished 3rd (5 teams total) – (45 runners

Ranger Cross Country Invitationals

Varsity Girls  – placed 6th Shelby McWilliams 3rd with a time of 13:03.4 jackilann Shepard 18th with a time of 14:03.7 Grace Goode 28th with a time of 14:42.6 Shana Yates 51st with a time of 16:13.6 Loralei Woodard 52nd with a time 16:13.8 Kelli Bennett 54th with a time of 16:16.0 Shiloh Dodge 74th with a